Încă un miracol marca Dinamo! Handbaliștii lui Eliodor Voica au scos un egal la Aalborg după ce au avut un handicap de 6 goluri în repriza a doua

Redactor:
Marius Hutu

Dinamo București a avut un alt weekend de poveste în Cupa EHF, Grupa A. Condusă cu 6 goluri de Aalborg în minutul 34 (scor 20-14), formația din Capitală a avut o revenire de senzație în finalul partidei, terminată la egalitate, scor 28-28. Băieții lui Eliodor Voica au avut chiar șansa victoriei, cu 20 de secunde înainte de final reușind să preia conducerea, scor 28-27. În urma acestui rezultat, Dinamo a acumulat 3 puncte și are o șansă importantă de a ocupa cel puțin locul 2 la sfârșitul acestei faze a competiției.

Dinamo București și-a păstrat invincibilitatea și după a doua deplasare efectuată în grupele Cupei EHF. Partida de la Aalborg a semănat într-o oarecare măsură cu cea de la Grannolers, de la debutul în Grupa A, în sensul că bucureștenii au reușit să revină în meci după ce au fost conduși la o diferență apreciabilă. În Spania, Dinamo a revenit de la minus 10, după o primă repriză ratată. În Danemarca, handicapul de recuperat a fost mai mic, dar totuși însemnat: 6 goluri.

Diferența dintre cele două partide a constat în faptul că Dinamo nu a mai ratat debutul de această dată, reușind să stea aproape de adversară până în minutul 20. Oboseala acumulată în ultimele zile (trupa bucureșteană a pierdut nopțile de miercuri și joi cu deplasările Odorhei – București și București – Aalborg), dar și absența a doi jucători importanți, Diaw și Mousavi, au început să se simtă, iar Aalborg s-a desprins la 15-10 (min. 25).

La pauză, gazdele au intrat în avantaj cu 17-13, dar au continuat să-și mărească avansul după pauză, 19-13 (min. 33). Așa cum ne-a obișnuit în mai multe partide din acest an, Dinamo a avut puterea să se adune și să revină, chiar și în fața unor adversari cu cotă bună în Europa. Sub bagheta lui Eliodor Voica, Vrankovic & Co s-au adunat la timp, au trecut peste oboseală și probleme medicale și au început cursa de urmărire. În numai 13 minute, „câinii” au revenit de la minus 6 goluri, 20-14 la 24-23 (min. 48). Șandru și-a mai pierdut din prospețime, dar și-a revenit în schimb Vrankovic, care a punctat în momente importante.

Partea senzațională a fost păstrată însă pentru ultimele 2 minute. Dinamo a restabilit egalitatea la 27-27 în minutul 59 prin Cîmpan, s-a apărat apoi foarte atent în apărare, a recuperat mingea și a declanșat un nou contraatac. Asoltanei a avut sânge rece și a marcat pentru 28-27 cu 20 de secunde înainte de final. Danezii au repus rapid mingea și au egalat imediat, Dinamo a încercat să replice în aceeași manieră, dar n-a mai avut timp la dispoziție să înscrie încă o dată. Încercând să găsească o idee miraculoasă, Voica a solicitat imediat time-out, dar în 4 secunde și cu repunere de la centru, bucureștenii n-au mai avut forța să lovească încă o dată. Oricum, au lovit puternic și în Danemarca, în urma acestui rezultat, 28-28, reușind să-și sporească considerabil șansele la calificarea în sferturi. Programul o avantajează pe Dinamo, având în vedere că urmează două meciuri în România cu Aalborg și Granollers.

Aalborg – Dinamo 28-28 (17-13)

Westphal, Poulsen – portari; Slundt, Larsen 4, Tvedten 2, Hald Jensen 2, Jorgensen 4, J. Pedersen, Antonsen 2, Engelbrecht 3, Jensen 6, Berggren 5, M. Pedersem, Bang. Antrenor: Jesper Jensen

Irimuș, Grigoraș, Makaria – portari; Răpciugă, Ragot 5, Asoltanei 2, Mironescu 2, Savenco 3, Băluț, Șandru 5, Cîmpan 2, Vancea 1, Zulfic 1, Mocanu 3, Vrankovic 4. Antrenor: Eliodor Voica

Știați că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?